Kikuchiyo

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vyššie platy pre lekárov pri lôžkach áno, ale......

keďže téma je aktuálna, ba až taká aktuálna, že som sa kvôli nej zaregistroval
 

Vyššie platy pre lekárov pri lôžkach áno, ale......

 

Problém poskytovania zdravotnej starostlivosti treba naozaj riešiť komplexne, s tým súhlasím s LOZ. Akurát to riešenie vidím trochu inak J. V prvom rade treba zmeniť systém zdravotného poistenia, verejné zdravotné poistenie má byť iba vo VšZP, nakoľko je zákonnou povinnosťou občanov a naozaj nevidím dôvod, prečo by mal na ňom niekto zarábať. Je to zvrátené, nemorálne a absurdné. Ďalej treba riešiť prerozdeľovanie platieb z poisťovne. Je taktiež nemorálne, zvrátené a absurdné aby ľudia s najmenšou zodpovednosťou (a pracovnou dobou), t.j. obvoďáci mali najviac. O zubároch sa škoda vyjadrovať...o gynekológoch typu Kollára detto (koľkože má na faktúrkach za tých niekoľko hodín práce týždenne?). Keby sa prerozdelila časť platieb pre obvoďákov, zubárov, deckárov a gynekológov (všetko pochopiteľne súkromným) pre lekárov pracujúcich pri lôžkach, títo by odrazu mali na parádne zvýšenie platov. O tom ale nehovoria. Neviem prečo, či im tento absurdný systém vyhovuje, alebo sú zrazu hluchonemí, alebo sa boja alebo čo. Prečo by mali dávať viac peňazí daňoví poplatníci, keď peniaze ktoré dávajú by boli pri spravodlivom systéme dostatočné? Je úplný nonsens, že pýtajú peniaze zvonku a nežiadajú radikálnu reformu vnútri systému.

Ďalšie obrovské peniaze tečú mimo celého systému cez rôzne zmluvy na upratovanie, pranie, atď. Tento rad je dlhý a fajnovo sa na ňom nabalujú predstavitelia nemocníc, zväčša tiež lekári (pozor, nie len riaditelia). O farmaceutickej loby škoda hovoriť, aj napr. o gynekológoch ktorí pýtajú priamo peniaze za predpisovanie konkrétnej HA, atď...ďalší dlhý rad. O korupcii, ktorá je medzi lekármi podľa dlhoročných prieskumov jedna z najväčších ak nie najväčšia na Slovensku tiež škoda hovoriť. Keď je pôrodník v BA schopný zobrať okrem 200 EUR (niečo cez 100 ide nemocnici), ktoré dostane za to že si ho vybrali ešte ďalších 700 EUR na ruku, asi niečo smrdí v stave lekárskom...to je informácia od človeka, ktorý tie peniaze priamo dal.

Nemám nič proti vysokým platom pre kvalitných lekárov, či dokonca špičkové platy pre špičkových odborníkov (koľko ich na Slovensku máme?), ale samozrejme keď povieme á, treba povedať aj bé...v prvom rade spoplatniť vysoké školstvo, celé, aby študenti platili aspoň skutočné náklady (Medici sú po veterine druhí najdrahší J). Na štúdium zaviesť špeciálnu pôžičku, ktorú študent nemusí splácať v prípade, že zostane pracovať vo svojom odbore na Slovensku po skončení školy. Samozrejme, bolo by to upravené tak, aby povedzme ročný resp. dvojročný pobyt v zahraničí neznamenal automatické platenie, proste nebolo by nič zložité nastaviť to spravodlivo. Toto by pochopiteľne platilo pre všetkých vysokoškolákov.

Ďalej doplniť trestný zákonník o niektoré nové skutkové podstaty trestných činov, aby bola aj malá korupcia lekárov postihovaná ako korupcia verejných činiteľov, aby fatálne chyby pri diagnóze či liečebnom postupe nekončili na pitevnom stole (spolu s peniažkami pre patológa), ale mali za následok nepodmienečné tresty odňatia slobody (niektorí z lekárov čo podali výpovede by teda odišli tak či tak – do basy). Oveľa väčšia občiansko-právna zodpovednosť lekárov, tak ako to je na západe (keď chcú porovnateľné platy), markantný rozdiel medzi platmi lekárov pred atestáciou a po nej (aj čakatelia prokuratúry zarábajú iba niečo viac ako minimálna mzda, advokátski koncipienti zväčša ani tú nie). To je samozrejme len základný náčrt riešenia, aj to opísaný iba v skratke.

Ale aby som potešil aj našich bratov lekárov, po 16.00 by boli zadarmo len úkony, ktoré sú reálne neodkladné a ich nevykonanie by znamenalo vážne zhoršenie zdravotného stavu, resp. smrť J. Všetko ostatné by bolo spoplatnený skutočnou cenou práce s ohľadom na príplatok za nočnú zmenu + materiál. Hneď by ubudla polovička nutných služieb a rôzni abnormálni jedinci by neotravovali lekárov o 4.30 CET s tri dni trvajúcou bolesťou prsta...                 


politika | stály odkaz

Komentáre

 1. som myslela,
  ze po tomto "Je taktiež nemorálne, zvrátené a absurdné aby ľudia s najmenšou zodpovednosťou (a pracovnou dobou)" bude nasledovat,ze ide o pracovnikov zdravot.poistovni,prekvapil si ma:-))
  ja myslim,ze keby sa v systeme zdravotnicvta nekradlo,odvody na zdr.poistenie by uplne stacili a pacienti by nemuseli doplacat za kadejake hovadiny.stale neviem pochopit,ako zdr.poistovna moze vytvarat zisk za sucasneho kratenia a meskania uhrad platieb za vykony a spotrebovany material.ako je to vobec mozne a cim je to podlozene?
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 2. Odporúčam
  Zišlo by sa na plnú hubu zverejniť platy zdravotných poisťovákov
  A konfrontovať ich s operujúcimi doktormi

  Čo za zisky kde aké majú čo byť, keď neni na platy doktorov ????????
  Keď podnikateľ ulieva zisk a súčasne nedokáže ani zaplatiť pracovníkov, regulérne ide o TUNEL, dokonca o kriminálny čin

  Prečo sa to ale všeobecne toleruje u zdravotných poisťovákov ? Tam už nejde o kriminálny čin ?

  publikované: | autor: lorelei (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. lor,
  mne to pride ako legalizovana kriminalita.lobby dosiahla,aby presiel dany zakon,tak uz o tom mozme len vediet,hovorit o tom,ale stihat ich nemozme.elegantne,aj ked odporne riesenie.ty sa pytas na platy,ale zaujimave su aj pocty zamestnancov,budovy,sluzobne auta,zamestnanecke bonusy...
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 4. VsZP
  neviem o platoch vsetkych zamestnancov VsZP, ale generalny riaditel hovoril (vecer na temu, stv2, utorok tak mesiac dozadu) ze priemerny plat je nieco pod 900,- EUR. Prevadzkove naklady su 2,6% z prijmu, co je myslím až nerealne, take nizke nema ziadna neziskovka:). Co za zisku tyka, moj nazor je jasny: verejne poistenie - jedna verejna poistovna, ak s tym ma EU problem, nech si vysere oko. Vzhladom k tomu, že za cca 3 a pol miliona obcanov plati zdravotne poistenie stat (trochu nekorektne cisto, rataju sa tam aj deti, ktorych rodicia platia odvody), nemyslim ze sucasny system bez radikalnej reformy prerozdelovania by zvladal utiahnut kvalitnu starostlivost...K uradnikom ktori rozkradaju verejne financie, navrhujem Cinsky model, satku na oci a chrbtom k stene...ked to neprejde tak nutene prace na 25 rokov, niekto tie tunely na D1 stavat musi :)
  publikované: | autor: petermacaj (e-mail, web, autorizovaný)
 5. ano ano a svist ju potom balil do folie...
  Peter - mimochodom moj brat - velmi krasne a malebne napisal veci...ale ako by moj velacteny brat napisal....ALE...

  upracme si vo vlastnych radoch...ja budem teraz v decembri upratovat u nas doma, na byte, v BMW, na jachte kotviacej v St. Tropez, v mojej luxusnej ville na vrholku tatier etc...

  od stvrtka 1.12.2011 budem moj plan upratovania:
  - dnes som sa zobudil o pol 11,
  - dal som si cigu, potom som sedel pred telkou, skrabal som sa v nose sem tam v riti ale najprv v nose az potom v riti ...nikdy nie naopak ...to ma naucili na medicine...
  - vecer som isiel s kamarmtmi von na pivo, a ked som sa vratil o pol 2 v noci este som si fajnovo luxusne zasulozil...

  a co na to nudzovy stav? priatelia, je to mozne aby v 21. storoci, 22 rokov po revolucii sa znova obmedzovala moja slobodna vola dat vypoved, kt. som dal k 1.oktobru 2011 - a pani a damy na to mali 2 mesiace?

  my sme neopoustili pacientov...opustame zamestnanie...a ideme si upratovat vo vlastnych radoch... navod tu: http://tentguru.blog.sk/detail-o-tom-ako-lekari-davaju-vypode-alebo-vazeny-pan-minister.html?a=f1f0e75ab62cd64b7505a3c0b256df9e
  publikované: | autor: tentguru (e-mail, web, autorizovaný)
 6. VsZP
  to si chcel potvrdit moje slova? Naklady vychadzaju presne tych 2,6%, platy su o par eur vyššie, aj ked tejto info by som az tak neveril, lebo vsak aj lekari sa nemozu s MZSR resp. ani so statistikmi dohodnut kolko vlastne priemerne maju (za 160 hodin mesacne)...:). revizny lekar ma predsa take iste vzdelanie ako ostatní ci? a k zodpovednosti, dajte do placu nejaky, hocijaky priklad toho kedy bol lekar odsudeny resp. aspon musel platit zo svojho za to, ze nieco posral? pokial ja viem, okrem pripadu ked najebany lekar sposobil smrt rodicky aj dietata, takychto pripadov vela nie je, ak vobec nejaky
  publikované: | autor: petermacaj (e-mail, web, autorizovaný)
 7. brasule
  Brašule, nesmíš věřit všemu co se říká v televizi.“

  „Já nevěřim všemu co říkali v televizi, říkám jenom, tam, tam říkali, ...
  publikované: | autor: tentguru (e-mail, web, autorizovaný)
 8. Naivný blbko
  Tentguru, ten Tvoj brat, to aký národohospodár... :D - zvedavý som čo povie na toto:

  Všetky médiá sa venujú v posledných týždňoch hodnoteniu roku súčasnej vlády. Prišiel preto čas vyhodnotiť aj rok vlády z pohľadu skupiny, ktorá značnú časť jej aktivít STRATEGICKY PLÁNUJE A AJ EFEKTÍVNE RIADI. Odvahu priznať tento vplyv predovšetkým v zdravotníctve našiel aj týždenník Trend, ktorý sa téme venuje vo svojom aktuálnom čísle. Dva palce hore pre reportéra Františka Múčku. A najlepšie aj jednu ochranku k tomu.
  NEJDE TOTIŽ O BEŽNÝCH ZLODEJOV akých poznáme z predchádzajúcej vlády, ktorí kradli v zdravotníctve zo spotreby. V sektore, do ktorého ide 7,8 % výdavkov z HDP dokázala Penta za rok ovládnuť štátnu exekutívu, zmeniť systémovo zákony a takmer monopolne ovládnuť finančné toky.
  KĽÚČOVÝM BOLO MANAŽÉRSKE OVLÁDNUTIE Všeobecnej zdravotnej poisťovne (jej šéf prišiel z Penty) a tak spolu s Dôverou (ktorú vlastnia) rozhodujú o platbách za 93 % všetkých občanov Slovenska. Navyše zákon dal poisťovniam ešte voľnejšie ruky pri výbere poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. A tam je pôvod trhového stalinizmu, ktorý skupina v tomto sektore zaviedla.
  Viacerým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí odmietli ponuku Penty na prevzatie, boli vypovedané dvomi najväčšími poisťovnami zmluvy. Lekárňam, ktoré sa vzopreli akvizícii ZDRŽUJÚ PLATBY tak dlho, že už nemajú na nájom ani výplaty. A podľa poslednej novely zákona nebudú viac poisťovne povinné uzatvárať zmluvy so štátnymi nemocnicami. Ako to skončí sa môžeme pozrieť na poslednom prípade, keď si špinavú robotu spravil šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne - revolučné rušenia oddelení prebehli iba v zariadeniach konkurujúcich skupine Penta.
  Ľúbivo možno znie aktuálne zdanenie zisku poisťovní, avšak tvorba rezerv nie je naviazaná na počet poistencov, ale na základné imanie. Ale predovšetkým vytváranie zisku z prerozdeľovania verejných prostriedkov naozaj nemožno POVAŽOVAŤ ZA PODNIKANIE, pod ktorého rúškom celá akcia prebieha. Preto niet divu, že zisk poisťovne Dôvera presiahol 16 miliónov Euro. Vzorec je jednoduchý - čím menej vyplatíte, tým viac zarobíte.
  A keď už vyplatíte, tak iba svojim zariadeniam. Penta Group OVLÁDLA TAKMER KAŽDÚ ČASŤ REŤAZCA - poisťovňu, lekárne, polikliniky, laboratória, nemocnice. Dokonca aj 'nezávislé' inštitúty, ktoré sa snažia pôsobiť ako think-tanky a ovplyvňovať verejnú mienku v prospech jej stratégie. Zostali už iba posledné 2 články - farmaceutické firmy a štátne nemocnice.
  Boj proti farmaceutickým firmám, ktoré sa snažia VTESNAŤ DO ROLE tých zlých, sa skončil. Schválenie referencovania cien na druhú najnižšiu úroveň v EÚ ako povinnosť lekárov predpisovať formou účinnej látky znamená ukončenie vplyvu skupiny nadnárodných výrobcov originálnych liekov, ktorých nevedeli ovládnuť. Zníženie výdavkov v prospech pacientov je vďačný kompromis, keďže sa zároveň s ním vytvorila nová trhová príležitosť - biznis s generikami. Treba očakávať, že Penta čoskoro ohlási v tejto oblasti nejakú akvizíciu. A z ušetreného sa predsa môžu napríklad oddlžiť nemocnice.
  Čo sa tých týka, budú premenené na AKCIOVÉ SPOLOČNOSTI a oddlžené. A následne ponúknuté k privatizácii. Nepredpokladám, že by sa našiel samovrah, ktorý by chcel robiť konkurenciu Pente. Po vstupe do tohto biznisu by ho čakala výpoveď 93 % pacientov zastupovaných dvoma poisťovňami. A tak zostane iba jeden záujemca o kúpu – PODVODNÍCI z Penty. Predpokladám, že pri takom záujme bude cena trhová, t.j. dopyt rovná sa ponuke. Koľko Penta ponúkne, toľko budú stáť.
  Na toto všetko BY MAL POUKÁZAŤ Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako regulátor, ktorého platíme z našich daní. Ten má vykonávať dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti a nad zdravotným poistením. Žiaľ, aj JEHO ŠÉF prišiel na túto stoličku priamo z Penty.
  Po 4 rokoch predchádzajúcej vlády nás bolo 5,5 milióna okradnutých. Po roku vlády Penty nás zostalo 5,5 milióna rukojemníkov.
  publikované: | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
 9. pre blbého každý blbý...
  stáva sa že ľudia ktorí nevedia čítať označujú ostatných za blbých, taká je žiaľ historická skúsenosť od nepamäti...napísal som, že peniaze z verejného poistenia by v žiadnom prípade nemali ísť do súkromných poisťovní a že hoci by takáto zákonná úprava odporovala komunitárnemu právu, srat na neho aj na celú EU. ďalej som sa k tejto téme nevyjadroval, pretože članok bol najmä o prerozdelovaní medzi jednotlivými lekármi a odôvodnenostou ich platových požiadaviek s konkrétnymi príkladmi. To ze Penta sa snazí ovládnut trh so zdravotnou starostlivostou nemá nic spolocné s platbou za vysoke skoly, s korupciou v nemocniciach aj medzi lekarmi, s trestnopravnou a obcianskopravnou zodpovednostou lekarov. ty pises o niecom inom, co je fajn a je to pravdepodobne aj pravda, sam by som bol najradsej keby najvacsi akcionari Penty, JAaTY atd. sedeli v chladku, ale dobre by bolo keby si si neplietol pojmy s dojmami...este raz pripominam, ze blbemu ju kazdy blby :)
  publikované: | autor: petermacaj (e-mail, web, autorizovaný)
 10. Nevedia čítať...
  Peter, píšeš ako by to podľa Teba malo správne resp spravodlivo prerozdeľovať Zatiaľ čo finanční žraloci a iné im podobné orwellove svine si ale počínajú podľa zákonov džunge (a teda nie tak naivne). To bolo pointou toho môjho {02.12.2011 11:54} príspevku a sorry za tú urážku - nemyslel som ju tak.
  publikované: | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
 11. ja sa roba
  casto nezastavam,ale tentoraz musim.spravne postrehol,ze ide o systemovy problem,nejde sa zamerat len na to,co pises ty,peter,i ked i to je oblast,ktora si zasluhuje pozornost a riesenie,treba brat do uvahy vsetky suvislosti,prepojenia a konsekvencie z toho vyplyvajuce.lebo korupcia,tunelling a okradanie je vzdy len zlodejina a kriminalny cin a je jedno,ci kradne jednotlivec,alebo zaujmova skupina
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 12. my sme dvaja remeselníci,
  putujeme celým svetom, naše remeslo sa začína na F a končí na K.......(pomôcka: je z dvoch slov, druhé začína na Ž). Nikto nepopiera ze nejde o systemovy problem, dokonca multisystemovy problem :)...nakolko po zruseni transformacie je jedinym spornym bodom plat lekarov, vyjadrujem sa k nemu...
  publikované: | autor: petermacaj (e-mail, web, autorizovaný)
 13. Systémový problém...
  Začína sa to na F a končí na K - a je to z dvoch slov a druhé začína na Ž - hmmmm... remeslo... putujeme celým svetom... my dvaja? hmmmm... čo by to len mohlo byť -: Fucking ŽalárniK ?- čo napomáha panovaniu orwellových svíň? Prečo si to o mne myslíš?
  publikované: | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
 14. finančny žralok...
  to bola pointa vtipu
  publikované: | autor: petermacaj (e-mail, web, autorizovaný)
 15. dohaja,
  dostali ste ma obaja,netipovala som ani jedno...kde sa daju predpisat prasky na zvysenie iq?poslednu dobu zaznamenavam taky utlm,ze keby som bola na zakladke,necham sa dobrovolne preradit do triedy pre retardikov...asi by som sa nechytala ani tam,ale komu by to tam vadilo?:-)
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 16. Pointa vtipu...
  hello Bonnie, tak toto je zaujííímavééé: čo ten Peter vlastne vraví? Že čo sa charakteru týka, sme rovnakí ako tí kvôli a proti ktorým ale sa (za nás všetkých) bránia štrajkujúci lekári? To hádam nie.
  publikované: | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014